Hliníková okna a dveře se vyznačují vyšší vstupní investicí a svou dlouhou životností. Jejich velkou výhodou jsou také minimální nároky na údržbu. I přesto je velmi důležité vědět, jak se o ně starat. Zejména v zimě, kdy jsou vystavené extrémním povětrnostním podmínkám je údržba opravdu stěžejní.
Čistit pravidelně okna i jejich rámy je pochopitelně alfou a omegou úspěchu. V zimě byste měli být ještě pozornější než v teplejších měsících roku. Sníh a led nejsou největší hrozbou, ale sůl používaná k rozmrazování může zanechat usazeniny. A ty pochopitelně mohou poškodit povrch hliníku. K čištění je ideální používat měkký a čistý hadr, případně mírný čisticí prostředek. Zcela nevhodné jsou abrazivní čisticí prostředky. Ty by mohly povrch hliníkových oken a dveří poškrábat.
Mýt byste měli pravidelně také samotná skla. Nejjednodušší je používat vysavač na okna, který vám práci velmi usnadní a přitom okna vyčistí. I s jeho použitím samozřejmě budete nejprve potřebovat okna perfektně umýt. Na mytí stačí používat klasický mycí prostředek a ocet na odmaštění. Případně lze použít také mýdlovou vodu.
Důležitým krokem je také kontrola těsnění. Těsnění hraje klíčovou roli v udržování stabilní teploty uvnitř domu. Navíc těsnění chrání byt také před vlhkostí nebo průvanem. Jestliže zjistíte, že je těsnění poškozené, pak byste ho měli co nejdříve vyměnit. Máte hliníková okna s dvojsklem nebo trojsklem? Pak nezapomeňte zkontrolovat také kondenzaci mezi skleněnými vrstvami. Vidíte kondenzaci? Pak by to mohlo znamenat, že došlo k selhání těsnění. Pak by mělo dojít k výměně nebo opravě. Tu by pochopitelně měl udělat odborník. Do opravy se v žádném případě nepouštějte sami.
Malé otvory, které umožňují odchod vody. Ta se může hromadit v rámci dveří i oken. Právě tyto odváděcí kanálky je nutné kontrolovat a v případě potřeby čistit. Pokud by kanálky byly zablokované, pak by to mohlo vést k hromadění vody a k následnému poškození celého okna.
Hliníková okna a dveře mají pravděpodobně také kliky. Ty je nutné pravidelně promazávat. To zajistí jejich hladký chod. Pravidelné mazání navíc bude předcházet opotřebení těchto částí. Správná péče vždy prodlouží životnost hliníkových oken a dveří. Navíc zajistíte optimální výkon nejen v zimních měsících.
Nejen čištění rámů, oken a kanálků je důležité pro správnou údržbu a dlouhou životnost hliníkových oken. Svou roli hraje také správné větrání? Důvod? Jedině správným větráním se vyhnete nadměrnému rosení oken a s tím související vzniku plísní. Větrejte opravdu pravidelně. Zvláště v případě, že u oken nacházíte vodu na parapetech. V zimě je vhodné větrat několikrát za den na pár minut. Žádná ventilace nebo dokonce mikroventilace. Pokud nejste přes den doma, plně postačí otevřít okna poté, co vstanete na pár minut a potom znovu večer, než půjdete spát. Ostatně takové větrání má i další skvělé výhody. Ráno vyvětráte v místnosti, kde jste spali a večer si připravíte příjemný čerstvý vzduch, který vám zajistí pohodlný spánek.
Dalším důležitým bodem v péči o okna nebo také dveře je jejich seřízení. Občas je potřeba je znovu seřídit. Samozřejmě, že to můžete zkusit doma svépomocí, ale ideálnější bude pozvat si odborníka, který vám během hodinky seřídí veškerá okna profesionálně a vy budete mít klid. Okna nebudou drhnout, budou doléhat a vy uděláte vše pro prodloužení jejich životnosti.
Možná vás napadlo, že byste pořídili do svého domu nová okna. Chtěli byste mít doma nová okna už tuto zimu, ale bojíte se, že nyní už je na výměnu oken za kvalitní hliníková pozdě? Není. Dokonce při montáži v zimě ušetříte a pravděpodobně bude také brzy hotovo. V zimě jsou totiž kratší čekací doby na termín. A jak to vlastně probíhá? Obvykle se před demontáží původních oken zastaví topení a zavřou se dveře a další okna. Tím se zamezí průvanu. Pokud to jde dobře, pak není dům otevřený déle než hodinu. Za tu dobu v podstatě nestihne nikterak prochladnout. Navíc se místnost opět poměrně rychle vytopí.
Klienti se většinou obávají nejen chladu v domě, ale také toho, že mají nízké teploty vliv na montáž. Zima ovšem nevadí. PUR pěna totiž odolá teplotám až do mínus dvanácti stupňů. Co se týká vlhkosti, tak v tom také není problém. A jak je to se zapravením po montáži? Uvnitř bytu to opravdu není žádný problém. Vně je to pak vhodné jen za určitých podmínek. Tyto práce jsou vhodné jen do nula stupňů. Materiály s nemrznoucí příměsí však lze zpracovávat až do minus deseti stupňů. Ideální je však nechat tyto práce raději až na jaro.