V porovnání s ostatními materiály jsou plastová okna většinou nejlevnější. Při totožné stavební hloubce vykazují v porovnání s jinými materiály nejlepší izolační vlastnosti. Tvoří nejekonomičtější řešení, pokud jde o vstupní investici a provoz.

Přednosti i omezení

Plastová okna potřebují pouze minimální údržbu. Jsou k dispozici v mnoha dekorech a barvách a není problém je přizpůsobit jakémukoliv typu budovy. Mají ale i určitá omezení. U historických objektů památkáři plastová okna nepovolují. Plastové profily se nehodí pro nadstandardně velké okenní formáty. Ideální nejsou ani u oken s luxusním designem.

Plastová okna

Plastová okna

Tepelně izolační vlastnosti

Nejpodstatnějším faktorem u plastových oken jsou tepelně izolační vlastnosti. Vás bude zajímat součinitel prostupu tepla U, který říká, jak dobře okno izoluje. Uw (w jako window) určuje hodnotu u celého okna. Čím nižší hodnota, tím lepší (u osmikomorových oken s nejlepšími izolačními vlastnostmi dosahuje i 0,5 či 0,6 W/m2K). Uf se týká rámu (frame) a hodnoty bývají 0,9 do 1,4 W/m2K, Ug skla (glass) může být různé od 0,5 do 1,1 W/m2K podle toho, zda jde o dvojsklo či trojsklo a s jakou náplní mezi skly.

Kolik komor potřebujete

Dalším parametrem je počet komor v plastovém profilu. Komory omezují pohyb vzduchu uvnitř a tím pádem i přenos tepla a chladu. Pět komor je dnes minimum, šest běžný standard. Roli ale hraje i stavební hloubka okna a zasklení. Jako optimální volba se doporučuje hloubka 80 mm a šesti nebo sedmikomorová okna s trojsklem. Existují však i osmikomorová, která nabídnou ještě lepší izolaci za vyšší cenu. Dobré je zvolit okna se třemi těsněními.

Dvojskla nebo trojskla?

V zasklení volíte mezi dvojsklem a trojsklem. Dvojsklo je levnější, nezatěžuje v takové míře rámy, proto se využívá do oken větších formátů a s užšími profily. Tepelný zisk ze slunečního záření má větší. Trojsklo vykazuje lepší tepelnou izolaci. Při jeho instalaci ušetříte více za vytápění. Nedochází u něj k mlžení oken a studenému proudění, tedy pocitu, že od oken táhne chlad. Během letních veder lépe udrží nižší teplotu v místnosti. Je tedy lepší dvojsklo nebo trojsklo? Odpověď není jednoznačná. Vždy je třeba posuzovat formát okna, vnější podmínky a vytápění uvnitř. V jedné budově tedy mohou být okna s dvojskly i trojskly.

Zvukotěsnost a větší izolační efekt  

Zabývat se budete zvukovou izolací oken. Běžná plastová okna ztlumí hluk o 30-35 dB. Pokud potřebujete lepší zvukovou izolaci, sáhněte po speciálních sklech. Podstatné je ale i to, zda je okno dobře seřízeno, správně těsní a doléhá. Jak ještě zesílit tepelnou izolaci oken? Existuje technologie tzv. Heat Mirror, kdy se mezi okenní skla instaluje speciální fólie zvyšující izolační efekt. Jinou možností je mikroskopický kovový nástřik vnitřního skla oken, která pak odrážejí teplo zpět do místnosti.

Když jde o soukromí a bezpečnost

Mezi časté požadavky na okna patří neprůhlednost. V takovém případě se užívají ornamentální skla. Jejich instalace ale nemá negativní vliv na ostatní vlastnosti včetně těch tepelně izolačních. Mnohdy se řeší i bezpečnost oken, a to jak proti rozbití, také proti vniknutí násilím. Tehdy přicházejí na řadu bezpečnostní pancéřová skla. Roli v bezpečnosti hraje také okenní kování. U něj můžete volit z bezpečnostních a uzavíracích prvků včetně uzamykatelných klik.

Dekor, parapety a zastínění

A co dekory? K dispozici jsou dřevěné, které přinášejí zdařilou přírodní iluzi. Kromě toho můžete sáhnout po metalických nebo barvách v sytých odstínech. Vybrat lze buď jednostranný dekor jenom do ulice nebo oboustranný. A okenní doplňky? Volíte si barvu a materiál parapetů. Roletami a žaluziemi zvenku nebo zevnitř můžete ovlivnit zastínění oken i tepelně izolační parametry. Lepší ochranu před horkem zajistí vnější stínění, ale hůř se čistí. Vnitřní stínění je levnější.